Tradycyjna szczoteczka do zębów – historia

Mówiąc o niej, każdy z nas ma przed oczami klasyczną, manualną szczoteczkę do zębów, służącą, jak zresztą sama nazwa wskazuje do czyszczenia jamy ustnej, zębów, języka i dziąseł. Ma ona za zadanie usuwać resztki pokarmów oraz wszelkiego rodzaju osady nazębne, jej używanie jest podstawą prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej.
Pierwsze szczoteczki do zębów, które były pierwowzorami dla tych, jakie są, znamy i używane obecnie, powstały w Chinach, w okolicach XIV wieku. Szczoteczki manualne, nazywane inaczej szczoteczkami tradycyjnymi, ręcznymi lub zwykłymi, były używane przez wiele lat, aż do momentu, kiedy pojawiała się dla nich konkurencja, czyli szczoteczka elektryczna.

Budowa zwyczajnej szczoteczki

tradycyjna szczoteczkaTradycyjna szczoteczka do zębów jest złożona z trzech części, główki, szyjki oraz rączki. Rączka szczoteczki, jak nazwa wskazuje, służy do jej trzymania w dłoni, aby szczotkowanie było komfortowe, rączka powinna być dobrze wyprofilowana i wygodnie układać się w dłoni. Szyjka każdej tradycyjnej szczoteczki do zębów powinna nie być za sztywna, ponieważ wtedy podczas szczotkowania można zranić sobie dziąsła. Najważniejszą częścią każdej, nie tylko tradycyjnej szczoteczki do zębów jest oczywiście główka, wyposażona we włosie, które może być ułożone na różny sposób i mieć różną grubość oraz twardość. Większość dentystów poleca stosowanie szczoteczek do zębów o włosiu średnio-twardym lub miękkim, gdyż włosie twarde może powodować uszkodzenia dziąseł.

Jak dobrać szczoteczkę do własnych potrzeb?

Wybierając tradycyjną szczoteczkę do zębów, należy wziąć pod uwagę kilka elementów, najbardziej istotny jest fakt, dla kogo kupujemy szczoteczkę, wiek osoby ma wpływ na wybór włosia oraz wielkość tego akcesorium. Dorosły człowiek nie powinien używać szczoteczek dziecięcych, ponieważ te są za małe i nie zapewnią optymalnego czyszczenia, tak jak dzieci nie powinny używać za dużych szczoteczek przeznaczonych dla osób dorosłych, gdyż to utrudni im szczotkowanie zębów.

Termin przydatności

Każda tradycyjna szczoteczka do zębów ma oczywiście swój termin przydatności, jak wiadomo włosie, podczas korzystania z niej stopniowo się zużywa, a zużyte nie jest w stanie dobrze wyczyścić naszej jamy ustnej. Stomatolodzy oraz producenci tradycyjnych szczoteczek do zębów zalecają ich wymianę co 2-4 miesiące lub wtedy, kiedy zauważymy pierwsze oznaki tego, że szczoteczka jest już wyeksploatowana. Zatem w roku powinniśmy wymienić szczoteczkę około 3 do 4 razy albo nawet częściej, zaleca się też wymianę szczoteczki po przebyciu różnych infekcji i chorób jamy ustnej.