Plamy na zębach – przyczyny i leczenie

Cały szereg problemów medycznych i zdrowotnych może prowadzić do przebarwień i powstawania nieestetycznych plam zębów. Picie kawy i palenie papierosów (lub korzystanie z innych produktów tytoniowych)  najprawdopodobniej niestety szybko wpłynie na koloryt naszych zębów i sprawi, że staną się żółte. Także niektóre owoce (na przykład jagody czy porzeczki) mogą źle wpłynąć na wygląd zębów i doprowadzić do zmiany ich zabarwienia. Problemem mogą być też niewłaściwie dobrane szczoteczki do zębów.

Do tego dochodzą niektóre stosowane przez nas leki – często lekarze nie udzielają nam stosownej informacji, ale szkliwo zębówtakie są fakty – przykładowo – antybiotyk tetracyklina może powodować żółknięcie zębów u dzieci , albo nawet sprawiać, że staną się brązowe lub o fioletowym odcieniu. Na kolor zębów dziecka ma poza tym wpływ także to, jakie leki spożywa matka w okresie ciąży. Także choroby zakaźne i zbyt duża ilość fluoru w dzieciństwie (kiedy zęby intensywnie się rozwijają) mogą spowodować białe lub brązowe przebarwienia i plamy na zębach.

Jak chronić szkliwo zębów?

Niestety bardzo łatwo dopuścić do tego, by szkliwo naszych zębów zmieniło swój odcień, pociemniało, zmieniło odcień na brązowy lub szary. Oczywiście by do tego nie dopuścić bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Postawa będą tu dobre szczoteczki do zębów, pasty do zębów, a także używanie (regularne!) płynów do płukania jamy ustnej, a także nici dentystycznych. Uważać należy też na spożywane pokarmy i pita napoje, a także na leki, które spożywamy. Jeżeli już pojawią się jakieś przebarwienia, to możemy próbować wybielić nasze zęby – podstawowym i pierwszym krokiem powinno być kupienie właściwej i specjalizującej się w tym problemie pasty do zębów a następnie konsultacja z naszym lekarzem stomatologiem – to on pozwoli nam ustalić źródło problemów i  oceni zaawansowanie przebarwień – poleci nam także najlepszą metodę do wyeliminowania tego problemu.

Wizyta w gabinecie i dobór szczoteczki

Można wykonać zabieg w gabinecie, choć oczywiście do tanich on nie należy i pewnie nie wszystkich z nas będzie na to stać. Można tez spróbować naturalnych metod – na przykład przygotowanie musu z truskawek, które mają właściwości wybielające, ale oczywiście tego rodzaju naturalne metody niestety nie będą pomocne przy wyraźnych i bardzo widocznych przebarwieniach. Powinniśmy też zmienić swoje przyzwyczajenia – rzucić palenie i pić mniej kawy i herbaty, a jeżeli to dla nas zbyt ciężkie wyrzeczenia, to po prostu za każdym razem wyszczotkować dokładnie nasze zęby. Na pewno to nie zaszkodzi =- a jeżeli będziemy każdego dnia odpowiednio się starać o prawidłową higienę naszych zębów, to z pewnością wkrótce nasz uśmiech stanie się bielszy. Szczoteczki elektryczne należy kupować po konsultacji ze stomatologiem.