Pielęgnacja jamy ustnej – porady

Należy pamiętać, że najlepszy sposób leczenia kserostomii (czyli suchości w ustach) jest uzależniony od jej przyczyny. Możemy zrobić kilka rzeczy, aby złagodzić tymczasowo suchość w ustach. Ale, by wyleczyć długoterminową tę chorobę, należy najpierw zająć się jej przyczynami. Dentysta zaleca, by żuć gumę bez cukru lub ssać twarde cukierki bezcukrowe, aby stymulować przepływ śliny. U niektórych ludzi, ksylitol, który często występuje w bezcukrowych gumach i cukierkach bez cukru, może powodować biegunkę lub skurcze, jeżeli jest spożywany w dużych ilościach.

Zalecenia stomatologa ze Szczecina

Stomatolog ze Szczecina zachęca, byś ograniczył spożycie kofeiny, ponieważ może spowodować suchość w ustach. Nie należy pić zbyt dużo alkoholu, ponieważ może on powodować suchość w ustach. Dentysta zachęca też do rzucenia tytoniu i palenia papierosów. Regularnie popijaj wodę. Spróbuj poszukać produktów, zwiększających suchość w ustach. Stomatolog zachęca do spróbowania środków przeznaczonych do płukania jamy ustnej, zwłaszcza tych leczących suchość w ustach, który zawiera ksylitol. Należy unikać także stosowania leków przeciwhistaminowych i leków obkurczających błonę śluzową, ponieważ objawy mogą być jeszcze gorsze. Oddychaj przez nos, a nie przez Twoje usta. Zwiększ w nocy wilgotność powietrza w pokoju dzięki nawilżaczowi. Dentysta ze Szczecina przypomina, że ślina jest ważna, aby utrzymać zdrowie zębów i jamę ustną. Jeśli często masz suchość w ustach, podejmij stosowne kroki, aby chronić zdrowie swojej jamy ustnej. Unikaj przede wszystkim słodkich lub kwaśnych pokarmów i cukierków, ponieważ zwiększają ryzyko próchnicy.

Rodzaje pasty do zębów

stomatologDo szczotkowania używaj pasty z fluorem. Zapytaj swojego dentystę, czy możesz skorzystać z pasty z fluorem przepisanej na receptę. Przed snem używaj środka do płukania z fluorem. Odwiedź dentystę co najmniej dwa razy w roku w celu wykrywania i leczenia próchnicy zębów lub innych problemów stomatologicznych. Jeśli te kroki nie poprawią suchości w jamie ustnej, należy porozmawiać z lekarzem lub dentystą. Stomatolog zwraca uwagę na to, że przyczyną może być lek lub inny stan. Leki są bowiem jedną z najczęstszych przyczyn suchości w ustach. Długotrwała ulga od suchości w jamie ustnej może oznaczać zaprzestanie używanie tego leku lub jego zmianę lub zmianę jego dawkowania. Myjesz zęby codziennie, ale nie wiesz, czy robisz to właściwie? Pamiętaj przede wszystkim, że masz trzymać szczoteczkę pod niewielkim kątem w stosunku do zębów i szczotkuj krótkimi ruchami do przodu i do tyłu. Pamiętaj, by czyścić zewnętrzne, wewnętrzne i żujące powierzchnie zębów, a także język.