Nieprzyjemne leczenie stomatologiczne

Jak pokazują badania prowadzące wśród pacjentów, najbardziej boimy się wizyt u stomatologów. Ma to swoje bezpośrednie uzasadnienie w anatomii wyrostków zębodołowych szczęki jak i żuchwy. Nawet najlepszy gabinet stomatologiczny szczecin często staje się miejscem, do którego niechętnie idziemy- główną przyczyną jest ból towarzyszący leczeniu zębów. Dzięki udoskonaleniu analgetyków, a także zastosowaniu bezpośrednich blokad splotów zębodołowych, udało się znacząco zniwelować dolegliwości bólowe związane z leczeniem stomatologiczny.

dentystaStomatolog przeprowadzając borowanie i oczyszczając obszar objęty próchnicą bardzo często drażni zakończenia nerwowe występujące w miazdze zęba. Powoduje to, że pacjenci bardzo cierpią jeśli nie otrzymają znieczulenia. Każdy dentysta szczecin ma własne podejście do kwestii znieczulania. Z racji ważnego fizjologicznego znaczenia, jakie ma obfite unerwienie zębów, cześć dentystów stara się możliwie jak najczęściej odstępować od znieczulania, kiedy widzi, że ingerencja w zębinę nie jest zbyt głęboka i poziom spodziewanych doznań bólowych będzie dużo niższy. Ta diagnoza jednak nie zawsze jest trafna, gdyż tolerancja na ból jest wyjątkowo osobniczo zmienna.

Gabinet stomatologiczny z reguły oferuje znieczulenie w cenie, pacjent musi mieć jednak świadomość, że lepiej dla niego, gdyby zniósł ból, gdyż przy braku analgezji można być wcześniej informowanym przez układ nerwowy o obecnej patologii na terenie jamy ustnej. Niektóre procedury stomatologiczne wymagają jednak siłą rzeczy analgezji- leczenie kanałowe, które polega na ekstrakcji zawartości kanału zęba, a więc całej miazgi wraz z naczyniami i nerwami w celu pozostawienia jedynie martwej zębiny i szkliwa może być przeprowadzone jedynie po wstępnej dewitalizacji zawartości zęba, ze względu na ryzyko infekcji oraz bezpośrednie działanie na nocyceptywne włókna nerwowe które, wywołać mogą bardzo intensywny ból w obrębie leczonego zęba. Nawet pozornie tak delikatne i nieinwazyjne zabiegi jak wybielanie zębów, rodzi u pacjentów silny lęk przed wizytami u stomatologa.

Nawet najlepszy stomatolog szczecin nas nie przekona, gdy będziemy gotowi na zmierzenie się choćby z małym bólem. Z racji wielu badań na temat zwalczania bólu, dentyści dysponują już odpowiednimi środkami przeciwbólowymi, jednakże jak pokazały badania, pacjentom największy dyskomfort sprawia nie sam ból, lecz lęk z nim związany. Stomatolodzy powinni tłumaczyć pacjentom, iż strach przed bólem jest bezcelowy, gdyż tylko nasila potencjalne wrażenia. Trzeba być świadomym, że procedury stomatologiczne już właściwie są bezbolesne!