Groźna dentofobia

Jeden z najbardziej popularnych lęków dotykających jedną trzecią ludzkości. Skąd bierze się w nas ten paniczny strach na myśl o zbliżeniu się do dentysty? Czy istnieje na to lekarstwo i jak między innymi rozpoznać u siebie ten rodzaj lęku? Dentysta też człowiek i postanawia nam przybliżyć tą „chorobę”, byśmy mogli ją nieco bardziej zrozumieć.

Przyczyny złego samopoczucia

Jest wiele powodów ,dla których zapadamy na dentofobię. Jednak możemy wyróżnić też ten jeden –najważniejszy: jest nim uraz z dzieciństwa dotyczący przygody z danym lekarzem- w tym wypadku jest to stomatolog. Uraz ten wywołany został najprawdopodobniej przykrym doświadczeniem podczas kontroli bądź straszeniem dzieci przez rodziców. Są również inne powody, dla których cierpimy na tą fobię. Może to być spowodowane uczuciem bezsilności jakie nam towarzyszy podczas wizyty, kiedy to dentysta zagląda do naszej szeroko otwartej jamy (rozciągniętej przyrządem) i wkłada do gardła narzędzia. To uczucie dyskomfortu dla nieco wrażliwszych osób jest nie do wytrzymania. Ostatnim, równie popularnym powodem jest strach przed bólem. Te wszystkie przyczyny skutkują powstaniem traumatycznej choroby. Co dalej?

I skutki

Trudno jest ustalić konkretny powód przez który cierpimy. Łatwo jednak rozpoznać chorobę. Pacjenci cierpiący na dentofobię często na myśl o wizycie dostają ataku paniki. Są również delikatniejsze objawy takie jak bóle brzucha, brak apetytu, bóle i zawroty głowy czy drgawki. Odnotowuje się również uderzenia gorąca i zimna, gorączki, omdlenia, wymioty, podwyższone ciśnienie i szybkie bicie serca. Ostatnie objawy są już ekstremalne i należy uważać, bo nie zapanowanie nad nimi może skutkować wizytą w szpitalu. Wszystkie skutki dentofobii są niepokojące i z pewnością nie pozwalają na dalsze kontynuowanie wizyty, często kończy się to wręcz jej natychmiastowym odwołaniem. Co jednak robić , gdy wizyta jest konieczna? Gdy ból zęba jest nie do zniesienia, a brak zabiegu bardzo pogorszy sprawę i dentysta jest konieczny? Czas się opanować i pokonać chorobę.

Walcząc ze sobą

ortodontaWedług statystyk to mężczyźni częściej zapadają na dentofobię, kobiety szybciej się opanowują i mimo odczuwania nieprzyjemności odzyskują odwagę. Jak pokonać chorobę. Niejeden dentysta radzi ,by pójść na kurs EFT –czyli Techniki Emocjonalnej Wolności. Przypomina ona akupunkturę. Pacjent uciska opuszkami palców wybrane miejsca na ciele (na twarzy, rękach) , uwalniając w sobie energię. Ta technika sprawia ,że pacjent skupia się na swoim ciele i przyciskaniu odpowiednich punktów, a dentysta może dalej działać. Mimo śmieszności jaką na pierwszy rzut oka może wywoływać EFT, to po wypróbowaniu wywołuje okrzyki zdumienia spowodowane swoją skutecznością. EFT poleca każdy dentysta!