Prawo we wspólnotach mieszkaniowych

Dzisiaj w wielu sytuacjach warto wiedzieć jak wygląda prawo. W ten sposób można się uchronić przed rozmaitymi nieprawidłowościami, a nawet zagrożeniami. Trzeba zatem koniecznie zorientować się w danej dziedzinie, jaka nas dotyczy. Znajomość prawa to podstawa i każdy prawnik nam to powie. Wiele osób funkcjonuje w ramach wspólnot mieszkaniowych. Warto więc wiedzieć, jakie mamy prawa, jak powinna wyglądać kwestia zarządzania nieruchomościami, a także jakie obowiązki ma zarządca. Niestety w tej dziedzinie bardzo często dochodzi do rozmaitych nadużyć, więc koniecznie trzeba poznać obowiązujące przepisy.

Działania developerów

prawo mieszkanioweZ niezręczną sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy zarządca to jednocześnie deweloper, który sam siebie zarządcą mianował w momencie, gdy miał większość udziałów. Nie jest to jednak korzystna sytuacja dla lokatorów, chociażby ze względu na gwarancje na konstrukcję budynku, instalacje i pozostałe elementy. Deweloper i zarządca w jednym nie będzie sam sobie zgłaszał reklamacji, gdyż nie jest to dla niego opłacalne. W związku z tym wygląda to tak, że mija czas gwarancji, a wszystkie usterki lokatorzy muszą naprawić na własny koszt, często są to ogromne kwoty. Adwokaci radzą zatem, by wcześniej zainteresować się tym, co dzieje się na wspólnocie i możliwie jak najszybciej zarządcę zmienić, a później dochodzić już swoich praw, odszkodowań i naprawy usterek, jakie zostały odkryte.

Jakie prawa mają lokatorzy?

Często jednak deweloperzy i zarządcy w jednym uchylają się od odpowiedzialności za nieruchomości. W związku z tym niezbędny jest dobry i rzetelny adwokat, jaki rzeczywiście będzie w stanie poprowadzić taką sprawę. Są to najczęściej spore kwoty odszkodowania oraz napraw gwarancyjnych, więc nie ma się co dziwić, że batalia rzeczywiście jest dość ostra. Nie można jednak się poddawać. Sądy bardzo często przyznają rację lokatorom. Można także udowodnić działanie na szkodę wspólnoty, czego dopuścił się nieuczciwy zarządca – deweloper. Oprócz tego na pewno warto znać ustawę o własności lokali, gdzie znajdziemy szereg uregulowań, jakim zarządca podlega. Mamy chociażby dostęp do pełnej dokumentacji, a często i tutaj pojawiają się trudności.