Czym zajmują się stowarzyszenia prawnicze?

Dołącz do lokalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich stowarzyszeń prawników. Kiedy współpracujesz z innymi prawnikami, będziesz w stanie nauczyć się od innych bardziej doświadczonych adwokatów i będziesz mógł się z nimi wymieniać pomysłami. Dzięki takim stowarzyszeniom prawnik może uczestniczyć w seminariach i innych formach kształcenia, które mogą być bardzo cenne dla jego rozwoju zawodowego. Ponadto możesz się skonsultować, jeśli masz pytania dotyczące obsługi poszczególnych przypadków. Prawnik może również zaangażować się w pracę społeczną. Dobry adwokat powinien także znaleźć swojego mentora. Każdy prawnik bez względu na wiek, potrzebuje pomocy bardziej doświadczonego adwokata, z którym omówi sprawy, przećwiczy argumenty i uzyska odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Czym zajmują się pracownicy sądów?

prawnikDzięki mentorowi będziesz mógł dalej się uczył i wypróbowywał swoje pomysły na kimś, zanim wykorzystasz je w sądzie. Pamiętaj, by w sądzie rozmawiać z szacunkiem z sędziami i innymi pracownikami sądu. Słuchaj ich nie przerywając. Twój profesjonalizm zależy bowiem od tego, jak się prezentujesz. Jeśli będziesz niegrzeczny w stosunku do sędziów i innych pracowników, wcale nie pomożesz swojemu klientowi. Bądź taktowny i czarujący, gdy rozmawiasz z klientami. Bez względu na to, co masz do powiedzenia pamiętaj, by zawsze próbować spojrzeć na sytuacje klientów z ich punktu widzenia. Jednak dobry prawnik nie powinien pozwalać na oczernianie siebie lub wysuwanie w stosunku do siebie nieuzasadnionych żądań. Pamiętaj też, że nie musisz reprezentować każdego klienta, który przychodzi do Ciebie. Dobry adwokat powinien słuchać swojego klienta. Nigdy nie oceniaj, tylko słuchaj i doradzaj. Nawet jeśli klient dokonał złych decyzji, chce dowiedzieć się od Ciebie jak najlepiej poradzić sobie z tą sytuacją.

Relacje z klientami

Bądź szczery w sądzie, w stosunku do współpracowników oraz klientów. Jeśli będziesz nieuczciwy, będziesz się cieszył złą reputacją. Dodatkowo klienci nie będą Ci ufać, co przekłada się na mniejszą liczbę klientów. W skrajnych przypadkach nieuczciwość może spowodować odebranie licencji prawniczej, jeśli komisja interdyscyplinarna uzna, że zostały naruszone profesjonalne zasady postępowania, które regulują pracę wszystkich prawników. Prawnik powinien też umieć poprawnie zadawać pytania świadkom. Podczas przesłuchiwania świadka, zadawaj odpowiednie pytania odnoszące się do procesu. Nigdy nie ośmieszaj świadka, jeśli on lub ona zaczyna zachowywać się emocjonalnie, ale utrzymuj profesjonalny dystans. Należy pamiętać, że szczególną uwagę należy poświęcić małoletnim świadkom lub ofiarom przemocy.