Czym zastąpić ubytki w zębach?

Aż 30% pacjentów gabinetów stomatologicznych przychodzi do nich z problemem ubytku uzębienia. Zęby wypadają wbrew pozorom nie tylko osobom starszym, bo choć wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia tej przypadłości, może ona spotkać nawet nastolatków, młodych dorosłych czy kilkuletnie dzieci. Czym naprawić więc ten nieestetyczny problem i jak załatać taki ubytek?

Przyczyny chorych zębów

higiena-jamyOstatnio modne stało się stosowanie wkładów korzeniowo-koronowych. Wykonuje się je z różnych odmian metalu, m.in. ze stopów stali lub złota, by potem umieścić je już w korzeniu zęba. Kolejno mocowana jest na nim specjalna korona wytwarzana z cyrkonu, porcelany bądź kompozytu, jaka utrwala całą konstrukcję. Ten typ uzupełnienia zawsze jest mocowany na stałe, a jego jednym z celów jest wzmocnienie samej struktury korzenia. Rozwiązanie to najczęściej poleca się osobom, u których ubytek tyczy się zębów przednich (jedynek i dwójek) lub zębów bocznych, których struktura uległa całkowitemu zniszczeniu. Mając już zamontowany specjalny wkład korzeniowo-koronowy, należy szczególny nacisk położyć na właściwą pielęgnację zębów.

Jak pomaga szczoteczka?

Zwykła szczoteczka do zębów może okazać się tutaj zdradziecka, bo jeśli będzie mieć ona włosie twarde czy sztywne, oczyszczanie nią załatanych niedawno ubytków stanie się bolesne i bardzo uciążliwe. Dentyści zalecają więc pacjentom po takich zabiegach stosowanie przez dłuższy czas szczoteczek o włosiu bardzo miękkim i delikatnym – tym nazywanym „soft”. Dobrze też myć takie leczone uzębienie szczoteczkami elektrycznymi lub sonicznymi o większej mocy działania.

Oczywiście nikt nie chciałby musieć stosować żadnych uzupełnień, bo nikt nie chciałby mieć braków w swoim uzębieniu. Człowiek nieraz sam jednak sprowadza na siebie takie problemy, zapominając czasami o wieczornym myciu zębów czy wykonując je jak najszybciej bądź nie korzystając z nici dentystycznych. Czasami jednak zęby mogą wypadać niekoniecznie z winy samego ich właściciela, bo nieraz przytrafia się to osobom poszkodowanym w różnych wypadkach.