„Mała Syrenka” Disneya – ugrzeczniona wersja baśni Andersena

Główną bohaterką opowieści jest Ariel będąca syreną, a zarazem najmłodszą córką władcy mórz i oceanów, Trytona. Posiada piękny głos. Pewnego dnia ma wystąpić przed dużą publicznością i przynieść ojcu chlubę. Nie zjawia się jednak na koncercie, co rozczarowuje władcę. W tym czasie zaspokaja swoją ciekawość, co wpakowuje ją w tarapaty. Towarzyszy jej przyjaciel, Florek, będący rybą.

Ukryte marzenie

Ariel skrywa pewną tajemnicę. Ma pasję, która musi pozostać w ukryciu. Jest nią zbieranie przedmiotów ze świata ludzi i ich życie. To właśnie z tego powodu udaje się na cmentarzysko statków w poszukiwaniu nowych rzeczy, co naraża ją na spotkanie z rekinami. Jej ciekawość jest jednak znacznie silniejsza niż strach. Okazuje się, że jest na tyle potężna, by sprzeciwić się ojcu, który kategorycznie zakazał wynurzania się z wody. Młoda syrena spotyka się z niezbyt ogarniętą mewą, od której słyszy do czego służą dane przedmioty. Jak się okazuje, ptak bardzo przeinacza rzeczywistość, co nie zmienia faktu, że i tak go lubimy. Używanie widelca jako grzebienia to jeden z pomysłów ptaka na wyjaśnienie do czego służy ten przedmiot.

 

 

Któregoś dnia syrenka wynurza się z wody, kiedy na statku trwa zabawa z okazji urodzin księcia. Odpalane są fajerwerki. Ludzie tańczą i się śmieją. Jednak nadciąga sztorm. Statek staje w płomieniach. Ariel postanawia uratować młodzieńca, który okazuje się być księciem Erykiem. Syrenka zakochuje się w nim, bezpiecznie odstawiając go na brzeg. Śpiewa mu piosenkę, a ten zakochuje się w jej głosie. Teraz jej marzeniem syrenki jest bycie z nim.

By marzenie mogło się spełnić, udaje się do Urszuli, wiedźmy morskiej, którą prosi o to, by zamiast płetw mieć nogi. Ta zgadza się pomóc syrence, jednak żąda od niej zapłaty w postaci oddania jej pięknego głosu. Ariel na początku oponuje mówiąc, że nie będzie mogła powiedzieć Erykowi o tym, kim jest i co do niego czuje. Wiedźmie jednak udaje się ją przekonać. Ariel udaje się na ląd i próbuje zdobyć serce swojego wybranka. Ma na to 3 dni. Jeśli przed upływem tego czasu książę nie pocałuje dziewczyny, jej dusza będzie należeć do Urszuli, która ma plan mający sprawić, że będzie władać podwodnym królestwem.