Dziecko i technologia – jakie błędy najczęściej popełniają rodzice?

W dzisiejszych czasach ciężko wychować dziecko bez wpływu technologii na jego życie. Jako dorośli, sami codziennie korzystamy z różnych nowinek, wiec jak tego uniknąć w przypadku dzieci? Z przeprowadzonych badań jasno wynika, że ż 68% nastolatków codziennie wysyła wiadomości tekstowe, a 51 % śledzi portale społecznościowe przynajmniej raz dziennie. Twierdzą, że pomaga im to przełamać nieśmiałość, stać się pewniejszymi siebie. Większość z tych dzieci twierdzi również, że dzięki portalom społecznościowym poprawiły się ich relacje z przyjaciółmi, a nawet z rodziną.

Czy to naprawdę źle?

Dla większości rodziców może to brzmieć przerażająco, dla nastolatków stanowi to codzienność. My, jako rodzice często nie potrafimy ich zrozumieć, co może prowadzić do konfliktów na linii rodzic – zbuntowany nastolatek. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

 

 

  • Zakazywanie technologii. Niektórzy rodzice są z dumą ograniczają dzieciom dostęp do telefonu czy komputera, by ograniczyć ich kontakty internetowe. Niestety nie zawsze przynosi to zamierzony skutek. Pamiętajmy, że naszą rolą, jako rodziców, jest przygotowanie tych młodych ludzi do samodzielnego życia. O ile lepiej wyglądałyby nasze relacje z dziećmi, gdybyśmy wspólnie z nimi poznawali zalety i wady technologii?
  • Brak nadzoru. Z jednej strony chcielibyśmy mieć pełną kontrolę nad dziećmi, a z drugiej kupujemy in smartfona z dostępem do Internetu. W przypadku młodszych dzieci powinien zostać postawiony warunek, że owszem telefon dostaną, ale rodzice maja pełen wgląd w konta na portalach społecznościowych i wiadomości.
  • Niejednoznaczne oczekiwania. Niektórzy rodzice podpisują umowy ze swoimi dziećmi, gdzie jasno określone są zasady, obowiązki i przywileje każdej ze stron. W takiej umowie można także zawrzeć np. ograniczenia dotyczące korzystania z komputera, telefonu, czy dostępu do Internetu.
  • Nieadekwatne reakcje na błędy. Bardzo ciężko jest zachować zimną krew, gdy widzimy, że nasze dziecko pisze obraźliwe lub nieprzyzwoite posty lub SMSy. Z reakcją nie wolno przesadzać w żadną ze stron. Unikajmy zarówno obojętności na takie zachowanie, jak i nadmiernych reakcji w stylu roczny szlaban na telefon.

Technologia niestety zdominowała dzisiejszy świat i nasze życie. Ma wpływ również na rozwój dzieci, które wręcz uwielbiają wszelkiego rodzaju nowinki technologiczne. Dlatego właśnie nasza rola w tym, by pokazać im, jak bezpiecznie z niej korzystać.