Psychiczne uzależnienie od nikotyny

Osoby regularnie palące papierosy wykształcają u siebie wiele różnych nawyków. To właśnie psychika odgrywa najważniejszą rolę podczas rzucania palenia. Ludzie muszą walczyć ze swoimi zachowaniami oraz silnymi bodźcami zewnętrznymi. Papierosy po pewnym czasie kojarzą się wyłącznie z relaksem i przyjemnością.

 

Mechanizmy uzależnienia

Każdy palący papierosy wykonuje codziennie szereg różnych czynności, które składają się na określony rytuał. Większość z nich wykonywana jest po pewnym czasie automatycznie. Rzucanie palenia jest w takiej sytuacji bardzo trudne. Zachowania palących są powtarzane i utrwalane przed długi czas przez palacza oraz jego otoczenie. Po kilku latach palący traktuje palenie jako skład swojej osobowości oraz nieodłączny element stylu życia. Uzależnienie staje się tak silne, że palący nie wie jak rzucić palenie. Przestaje kontrolować sytuację i traci obiektywny pogląd na swoje zachowanie. Wszystko wydaje się być stanem naturalnym i nie ma potrzeby zmian. Organizm coraz bardziej odczuwa szkodliwy wpływ substancji smolistych. Papierosy zaczynają się kojarzyć jedynie z chwilami twórczego myślenia oraz rozluźnienia. Silnie uzależnione osoby nie potrafią się już odpowiednio skoncentrować bez zapalenia kolejnego papierosa.

 

Wyniszczające uzależnienie

Po kilku latach regularnegrzuć palenie,o palenia wytwarzają się określone odruchy. Palacze wykonują wszystko automatycznie – wyciągają papierosa i po chwili go zapalają. Ruchy rąk są praktycznie zawsze takie same. Rzucanie palenia w takim stadium uzależnienia wymaga ogromnej koncentracji i panowania nad sobą. Człowiek nie wie, co ma zrobić ze swoimi rękami i potrzebuje czegoś do trzymania w ustach. Tego typu ludzie sięgają po różne przedmioty, obracają je i bawią się nimi. Ulgę w takiej sytuacji może przynosić żucie gum lub używanie papierosa elektronicznego.

 

Walka z uzależnieniem

Psychiczne uzależnienie od nikotyny jest wstępem do fizycznej zależności, która jest o wiele bardziej groźniejsza. Prowadzi ona do stopniowego wyniszczenia naszego organizmu i czyni rzucenie papierosów o wiele trudniejszym. Warto dowiedzieć się jak rzucić palenie o wiele wcześniej i podjąć odpowiednie kroki. W wielu przypadkach udaje się całkowicie zapomnieć o papierosach bez konieczności stosowania dodatkowych kuracji lub leków. Warto szukać wsparcia u rodziny oraz bliskich znajomych. Rzucanie palenia to duże wyzwanie dla organizmu i trzeba być do tego odpowiednio nastawionym i przygotowanym. Nikt nie wykona tej pracy za nas.